Macbeth - Kritika


A XI. századi Skóciában polgárháború dúl. A királypárti erők elcsigázottak, de embereiket Macbeth (Michael Fassbender) soraiba küldik, hogy megvívják a végső csatát. A siker után Duncan király (David Thewlis) előlépteti Macbetet Cawdor thánjává, ahogy azt már megjósolták neki. Macbeth megrészegül a hatalomvágytól és így felesége Lady Macbeth (Marion Cotillard) biztatására meggyilkolja a királyt és megszerzi a trónt. William Shakespeare királydrámáiból többet között Kenneth Branagh is készített már adaptációt. 
Azonban Justin Kurzel egy ízig vérig modern feldogozást vitt vászonra úgy, hogy a hagyományokat is tiszteletben tartotta. Egyrészt a film képileg fantasztikus, remek képi megoldások, gyönyörű színhasználat és kiváló operatőri munka jellemzik. Másrészt a film nyelvezete költői, ezzel nyúlva vissza a hagyományokhoz. A film egyszerre zsigeri, mocskos és gyönyörű. A film kezdő csatajelenete már tökéletesen bemutatja ezt a koncepciót. A helyszínen minden sáros, az emberek koszosak, köd van. A csata véres, brutális és koszos. Aztán a kép hirtelen lelassul és mintha festményeken elevenedne meg a múlt. Ez a kettősség a film teljes játékideje alatt jelen van. A mocskot és a zsigeriséget a nyelvezettel, a képekkel vagy a zenével ellenpontozza a rendező. Justin Kurzel rendezése remek, mind a drámai mind pedig az akciójelenetek kiválóan vannak rendezve, valamint a tudatos koncepció amire a film épül szintén bravúros. 
Jacob Koskoff, Michael Lesslie és Todd Louiso forgatókönyvíróknak külön piros pont jár, hogy megtartották az eredeti nyelvezetet és nem modernizálták. Jed Kurzel zenéje gyönyörű, sikeresen idézi meg a skót hangzásvilágot és mégis modern. Michael Fassbender fantasztikusan viszi vászonra a becsvágyó de őrlődő nemes valamint hatalmát féltő és őrült király figuráját. Marion Cotillard is remekel a hatalomért mindenre képes feleség szerepében, bár a játékidő második felében kissé háttérbe szorul. David Thewlis Duncan király szerepébe képes érzékenységet és jóságot csempészni.
  Ami negatívumként felhozható, hogy az elképesztő vizualitásra és a gyönyörű, de nehéz szövegre időnként gondot okoz egyszerre figyelni és így időnként elveszhetünk a filmben. A filmet magyar szinkronnal vetítik amire szükség is van és meglepően jól sikerült.

Összegezve a Macbeth egy gyönyörű képi világú, hagyományokat tisztelő film remek színészi alakításokkal.

EPIC:O-METER:
Macbeth (2015)

  
Írta: Szamotni Péter

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése