Majmok Bolygója

Analizálás:
és minden ami Majmok Bolygója

Bevezetésképp annyit mondanék, hogy nekem az 1968-as Majmok Bolygója egy régi kedvencem, emlékszem mennyire odavoltam érte, mikor először láttam, rögtön elkapott a film sajátos hangulata. Kötődésem a műhöz főleg érzelmi, de amint mélyebben beleástam magam ebbe az egyedi univerzumba, rájöttem mennyire árnyalt is a történet.

Erre főleg Pierre Boulle kitűnő sci-fi regénye mutatott rá (A Majmok Bolygója 1963) amit már régebben megvettem, de csak mostanában sikerült elolvasnom (így legalább friss az élmény).
A Majmok Bolygója egy továbbgondolt és feje tetejére állt evolúcióról szól, melybe külsősként cseppen bele pár főhősünk, akik űrutazásuk során landolnak egy ismeretlen, távoli bolygón, ahol az emberek megálltak az evolúciós fejlődésben, sőt, még el is butultak, míg (az elmélet szerint) a ki nem fejlődött majmok kinőtték állati viselkedésüket, ám nem mint emberek, hanem mint intelligens majmok vették át a hatalmat a bolygó felett, és mára már emberekre vadásznak, akik se beszélni, se írni-olvasni nem tudnak. A főhős, akinek a könyvben szerintem túlzottan tökéletes, de a filmben egy abszolút jól megírt karakter (pontosabban a könyv egy mellékszereplőjének tulajdonságaival ruházták fel) érdekes dialógusok és rengeteg kísérlet után rádöbben, (SPOILER) hogy bizony nem egy távoli bolygóra, hanem saját hazájukba, a Földre érkeztek vissza. (SPOILER VÉGE)


A sikeres regényt 5 évre rá adaptálták is, és egy máig meghatározó és mindenki által ismert science-fiction film került a mozikba, Charlton Hestonnal a főszerepben. Ezt követően 4 gyengébbnél gyengébb folytatás és egy TV sorozat is készült, majd 2001-ben megjelent a kivételes rendező, Tim Burton Majmok bolygója remakeje, ami még csak messziről sem volt méltó se rendezője, se saját nevéhez. 10 év telt el, mire a 20th Century Fox gondolt egyet, és megcsinálta a Majmok Bolygója: Lázadás című filmet, ami a földet mutatja be, míg a derék Charlton Heston és űrhajóstársai a végtelen galaxisokat járják.

Az új film most majom-szemszögből követte/követi végig az eseményeket, pontosabban Caesar (a könyvben Georges néven említik meg) szemszögéből, aki egy kísérleti majom fiaként több csalódás és bántalom hatására fellázad az emberiség ellen egész fajával együtt. Számomrra ez a film nem volt olyan epic, mint azt a nagyközönség és a kritikusok állítják. Egy áltagos történet, nem túl jó castinggal, élethű majom-animációkkal és egy nagyon ütős csatával a végén. Mégis az idei Majmok Bolygója: Forradalom című filmet nagyon vártam, mivel a trailerek nagyon ígéretesek voltak, az apokalipszis hangulat jól átjött, a hátterek pazarok voltak, az animációk és a casting még egy fokkal jobbnak tűnt, és mert nincs badass-ebb Caesar kifestett arcánál.

A Majmok Bolygója: Forradalom 10 évvel az első rész után veszi fel a fonalat, közkedvelt majmunk újabb és újabb szintekre fejlesztette az emberszabásúak társadalmát, és 2 csemetéje is született betegeskedő feleségétől. Iskolát is alapítottak a majmok, Maurice orángután vezetésével (Itt annyiban tér el az alapműtől, hogy míg a könyvben az orángutánok sosem voltak okosabbak a mindig újabb felfedezésekre éhes csimpánzoknál, a filmben Maurice képviseli az értelmiséget a majmok közt). A történetben konfliktus támad az áramot kereső emberek és a hódító majmok közt, miközben egy halálos vírus terjed szét az egész földön. film 2 fajta ember és majom közti háborúról szól: A majmokat elfogadó és a majmokat csupán állatként kezelő kegyetlen emberek, valamint a túlélni és a mindenképp háborúzni vágyó majmok közt. Míg a majmok jellemei elég sokrétűek, addig az emberi karakterek elég laposak, a párbeszédek általában baromi közhelyesek, és úgy ámblokk a film, bár jobb mint az első rész, mégis egy átlagos filmként hatott nálam, ami a különös technikával megoldott majmok és azok egymás közti érdekes diskurzusain kívül nem tud olyat felmutatni, amit ne láttunk volna már jó párszor.
A majmok mellett még ki kell emelni pozitívumként Gary Oldman-t, aki olyan sírást lenyomott a filmben, hogy én is megkönnyeztem, pedig nem is volt túlzottan kidolgozott a karaktere. Továbbá, úgy mint az első résznél, az akciójelenetek itt is hihetetlenül jók, sőt jobbak.


Szórakoztató a film? Persze! Ne értsetek félre, ez egy jól összerakott film, teljesen élvezhető, simán hozza azt a szintet, amit egy jó nyári block busternek hoznia kell, viszont aki már sok filmet látott, az nem fog benne túl sok újdonságot találni, se a stílusában, se a történetben.
Mi az, ami nekem hiányzik, nem csak ebből, hanem szinte az összes létező majmok bolygója filmből? A könyvnek az a nagyszerű üzenete és társadalomkritikája, miszerint a majmok azért kerekednek felül az embereken, mert azok elvesztik az érdeklődésüket az új dolgok felé, megutálnak gondolkozni és művelődni, nem olvasnak könyveket, és moziba is csak azokra a filmekre ülnek be, amik csupán kikapcsolják az agyukat. Nagy kár, hogy a Lázadás és a Forradalom is pont az ilyen filmek irányába tart.

EPIC - O - METER:

Majmok bolygója


Majmok bolygója: Forradalom


Majmok bolygója: Lázadás






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése